درباره روش های زمانبندی فرآیند ها در سیستم عامل های مختلف(پروژه درس سیستم عامل)

درباره روش های زمانبندی فرآیند ها در سیستم عامل های مختلف(پروژه درس سیستم عامل)

درباره روش های زمانبندی فرآیند ها در سیستم عامل های مختلف(پروژه درس سیستم عامل)

فایل ورد(Word) قابل ویرایش در 23 صفحه

به همراه فهرست مطالب و منابع و...

این مقاله به صورت کامل و ترجمه شده از چندین کتاب و مطالب مختلف می باشد.درواقع این مقاله یک تحقیق کامل و جامع در مورد چندنخی در زبان های برنامه نویسی مختلف است.

چکیده

زمان بند یکی از مهم ترین زیر سیستم ها در سیستم  عامل چند وظیفه ای است و با تصمیم گیری اینکه کدام فرآیند ،فرآیندی بعدی برای اجرا است ،مسئول پاسخگویی برای بهترین استفاده از سیستم و  اجرای همزمان چندین فرآیند در سیستم چند وظیفه ای است . عامل ارائه شده است .تاکنون زمانبندیهای زیادی برای سیستم عامل ارائه شده است.مقایسه این زمان بندها و یافتن تفاوت ها و ویژگی های آن ها، علاوه بر اینکه ما را در انتخاب زمان بند مناسب برای کاربردهای متفاوت یاری می نماید ،به طراحان جهت طراحی زمان بند بهتر برای کار بردهای مختلف کمک می کند .

یک زمان بند وظیفه دارد که Fairness را برای کارها در دسترسی به زمان پردازنده   برقرار سازد. با توجه به تفاوت کارها، زمان پردازنده باید بین همه ی وظایف به اشتراک گذاشته شود . زمان بند ها علاوه بر دست یابی به Fairness بدون کاهش عملکرد، باید از معماری های متفاوت چند پردازنده ای نیز حمایت کنند.

از این رو ، در این تحقیق سعی داریم به مقایسه زمان بندهای متفاوت در سیستم عامل های مختلف پرداخته و نقاط قوت و ضعف هر یک را به مختصر بیان کنیم .

 

مقدمه

سیستم عامل باید منابع سخت افزاری را مدیریت کند و این کار را توسط زیر سیستم های متعددی انجام دهد. زمان بند یکی از مهم ترین زیر سیستم ها در سیستم عامل چند وظیفه ای است که وظیفه تصمیم گیری در انتخاب فرآیند  جهت اجرا، زمان ورود و مدت زمان اجرای فرآیند توسط پردازنده را بر عهده دارد.

با تصمیم گیری اینکه کدام فرآیند ، فرآیند بعدی برای اجرا است. زمان بند مسئول پاسخگویی برای بهترین استفاده از سیستم و اجرای همزمان چندین فرآیند در سیستم چند وظیفه ای است. اگر تعداد فرآیندهای قابل اجرا از تعداد پردازنده ها بیشتر باشد، برخی از فرآیندها نمی توانند در یک لحظه اجرا شده و منتظر می مانند .در این میان، ممکن است ، برخی از فرآیندها بلاک شوند و یا به حالت خواب روند. حتی اگر این فرآیند ها در حافظه باشند ولی قابل اجرا نیستند.

تقریبا تمام برنامه ها دارای چرخه متناوب CPU شماره گیری و انتظار برای I/O هستند. (حتی یک بارگیری ساده از حافظه نسبت به سرعتCPU  طول می کشد).

یک سیستم زمانبندی اجازه می دهد تا زمانی که یک فرآیند در انتظار I/O  است فرایند دیگری درCPU  بارگزاری شود، بنابراین باعث می شود که CPU درحال استفاده باشد.تقریبا تمام فرایندها بین دو حالت در یک چرخه مداوم متناوب می شوند:

 یک CPU درحال انجام محاسبات، ویک وقفه ورودی / خروجی، منتظر انتقال داده در داخل و یا در خارج از سیستم است.

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                      شماره صفحه

 

چکیده 4

مقدمه. 5

معیار های زمانبندی.. 6

انواع الگوریتم زمانبندی در سیستم عامل ها(در حالت کلی). 6

زمانبندی پردازنده (CPU). 8

زمانبندی پیشگیرانه(Preemptive). 8

آرایه هاي اولویت.. 9

روش های زمانبندی.. 10

بار تعادلی (Load Balancing). 17

زمانبندی در سیستم عامل ویندوز(Windows). 17

زمانبندی در سیستم عامل لینوکس(Linux). 18

زمانبندی در سیستم عامل مکنتاژ  (Mac OSX). 20

زمانبدی در سیستم عامل اندروید(Android). 20

نتیجه گیری.. 24

منابع. 25